Dovolená a práce: Jak skloubit relaxaci s prací a povinnostmi

2. 8. 2023

Léto a prázdniny – čas odpočívat a načerpat novou energii. A protože spousta z nás neumí nebo nechce vypnout a pracuje i během odpočinku, je klíčové najít správnou rovnováhu.
A jaké jsou výhody i nevýhody práce na dovolené?

Výhody práce na dovolené:

 • Flexibilita: Výhodou je bezesporu to, že se nemusíte přizpůsobovat standardní pracovní době a můžete si rozvrhnout práci tak, aby vám vyhovovala co nejlépe.
 • Finanční výhody: Díky internetu můžete prakticky pracovat odkudkoliv, takže vyděláváte a zároveň si užíváte výhod cestování.
 • Stále v obraze: Práce na dovolené vám umožní zůstat v obraze. Určitě to ocení hlavně ti, co pracují na klíčovém projektu nebo chtějí či musí být k dispozici kvůli nějaké naléhavé situaci.
 • Zlepšení kognitivních funkcí: Zlepší se paměť, koncentrace i kreativita, protože dostatek volného času umožňuje mozku relaxovat a uvolnit se. To nám pak pomáhá lépe se soustředit, plánovat a efektivně řešit problémy.
 • Snížení stresu a zlepšení duševního zdraví: Zvlášť během delší dovolené se hladina stresových hormonů snižuje. Máme čas na relaxaci a načerpání nové energie. To přispívá ke zlepšení našeho celkového duševního zdraví.

Nevýhody práce na dovolené:

 • Méně odpočinku: Je důležité nastavit si limity, nepřepracovávat se a alespoň nějaký odpočinek si dopřát (práce není všechno, no ne? :))
 • Dovolená „napůl“: Pokud se neustále věnujete pracovním záležitostem, nemůžete si dovolenou skutečně užít. A na dovolenou jste jeli i proto, abyste poznali nová místa nebo se kochali okolními krásami, na které jste se tak těšili.
 • Možné zhoršení výkonnosti: Budete-li na dovolené kombinovat práci a odpočinek, může to vést k rozptýlení a snížení výkonnosti. Koncentrace může být zkrátka obtížnější, když jste obklopeni krásami destinace, v níž dovolenou trávíte.

Tipy pro dosažení lepšího work-life balance během dovolené:

 1. Naplánujte si práci předem: Pokud víte, že na dovolené budete pracovat, naplánujte si práci dopředu, abyste měli jasný přehled o tom, co musíte udělat, a nemuseli řešit pracovní záležitosti na poslední chvíli.
 2. Nastavte si časová omezení: Určete si pracovní časový limit. Nastavte si určité hodiny, během kterých se budete věnovat pracovním záležitostem, a mimo ně na práci ani nevzdechněte.
 3. Vyberte si vhodné pracovní místo: Pokud je to možné, vyhledejte si pro práci klidné místo, kde se můžete soustředit a nebudete rušeni. To vám umožní být efektivnější a rychlejší.
 4. Zapojte tým: Pokud jste součástí týmu, sdělte svým kolegům své plány na dovolenou. Společně pak najděte způsob, jak efektivně spolupracovat na projektech i přes vaši nepřítomnost.
 5. Uvědomte si, že odpočinek je nutný: Dovolená je čas na regeneraci, relaxaci a uvolnění od každodenního stresu. Uvědomte si, že si odpočinek zasloužíte a že vám pomůže být pak ve své práci produktivnější.

A jak trávíme dovolenou my v Dorlandu?

„Já jsem ten případ, kdy i ve svém volnu částečně pracuji (aspoň po očku sleduji maily od klientů i novinářů, to už tak vyplývá z charakteru mé práce PRistky😊). Vím, že pravidelný relax je pro moji duševní pohodu, ale i pracovní drive velmi důležitý, a také si ho dopřávám. Miluji Šumavu i New York, takže volno si užiji jak v přírodě, s nebem nad hlavou a třeba studeným pivem, tak poznáváním nových míst se svými blízkými.“
Ivana Borovková, PR manager

„Pre mňa doteraz neexistovala dovolenka, kde by som si odpočinul, vždy musím niekde behať a naháňať zážitky, a potom ešte tri dni po dovolenke musím regenerovať. Presne preto to chcem tento rok skúsiť zmeniť, pláž, more, odpočinok, kniha a relax. Uvidíme, či to vydržím.“
Tomáš Trlíček, Creative Director

„Miluji jakoukoliv vodu, ať už slanou nebo sladkou. Můj muž i kluci provětrali paddle-board na pískovně a koncem srpna se všichni moc těšíme ke Středozemnímu moři. První dny zahájím s knihou. Pak už mi to nedá a budu hodně plavat a chodit na výlety po okolí.“
Martina Ivičičová, Account Executive

„Moje dovolená je kombinací relaxu a práce na chalupě: 
Za prvé poznávací zájezd v zahraničí, případně pobyt u moře – většinou 1 týden. Vypouštím všechno, nesleduju zprávy, nečtu maily, maximálně pošlu fotky přátelům.
A za druhé chalupa – rekonstrukční práce a práce na zahradě cca 70 % času, relax v podobě nějaké kreativní činnosti 20 % + výlety 10 %.“
Renata Svatková, Account Manager


"I když mám dovolenou, tak vlastně stejně trochu pracuji. Minimálně hodím oko na sítě a spuštěné kampaně, jestli všechno běží, jak má běžet. Ale vůbec mi to nevadí, protože mně moje práce hodně baví :)"
Helena Piwowarcziková, Content Manager

Doufáme, že vás naše rady a tipy inspirují k tomu, jak si dovolenou užít a současně udržet vyvážený work-life balance. Náležitě si ten čas užijte a vraťte se do práce plní nových nápadů i energie.

Přejeme vám krásné léto a skvělou dovolenou!

© Dorland 1991 - 2023
Top